Life Style

Avokadonun Faydaları

Hala sevmiyorsanız ben size bu tropikal meyveyi sevdirmeye ant içiyorum. Avokadonun faydalarını saymakla bitiremeyeceğim birazdan. Bunları bilin ki ıyyy tadı güzel değil bilmediğim şeyi yemem ben derken bir kez daha düşünün istiyorum.

Avokadonun faydaları

  • Çocukların bile rahatlıkla yiyebileceği protein içeren bir meyve. Eh tabi protein deyince spor yapanlar çocukları bir kanara bıraktı ve nasıl yarar sağlayabilirim diye düşünüyorlar. Aslında oldukça fazla yarar sağlayabilirsiniz sevgili sporcular çünkü kötü yağları yakıp kas gelişiminizi destekleyecek bir tropikal meyve ile karşı karşıyasınız. Mineral açıdan da ne kadar zengin olduğunu tek tek yazmama gerek yok sanyorum.
  • İçinde A,C ve E vitamini mevcut. Yaşlılık ve anti-ageing ile ilgilenenler bu vitaminlerin ne kadar yararlı olduğunu gayet iyi bilirler Ayrıca E vitamini bildiğiniz gibi proteinler ile birleştiği zaman vücuttaki serbest radikallere karşı savaşıyor. Yani bu tropikal meyvenin yaratılışında serbest radikaller ile savaşmak var.
  • Hem kalbinizi hem kolesterolünüzü koruma konusunda oldukça başarılı. Sağlığınızı değer veriyorsanız bu meyveyi seveceksiniz, tüketeceksiniz. Başka yolu yok.
  • Avokado yağlı (ama sağlıklı yağ) bir meyve olduğu için cilde nem verme özelliğine sahip. Eğer yemiyorsanız bile püresini yapıp cildinize ya da saçınıza maske olarak uygulayabilirsiniz. İnce kırışıklıklarla savaşma konusunda gayet başarılı. Bu işler için Avokado yağı da kullanabilirsiniz ancak organik-soğuk sıkım olmasına dikkat etmeniz gerek.
  • Zayıflamaya yardımcı olduğunu söylemeye gerek var mı bilemedim. Diyet listelerinin baş tacıdır. Tabii bir oturuşta 3 tane yiyin anlamında söylemiyorum. Bir günde yarım avokado yeterli olacaktır. En fazla bir bütün. Vücuda yerleşmiş olan yağları ancak ve ancak vücuda iyi yağ alarak yakabilirsiniz ki bu konuda avokado gerçekten çok ‘iyi’ bir yağ kaynağı.
  • Depresyon riskini en aza indirdiğini ve sindirime yardımcı olduğunu da eklemem gerekiyor. Özellikle bağırsak sorunları yaşayanlara, sindirim güçlüğü çekenlere tavsiye edilir.
  • Göz sağlığı için de çok faydalı olduğunu söylüyor uzmanlar.

Şimdilik Avokadonun faydalarını bu şekilde bilin. Ben sizin için daha sonra bol bol avokadolu tarifler de paylaşacağım. Herkese mutlu hafta sonları diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir