Collaboration,  Life Style

Birikim Yapmaya Nasıl Başladım

paramı-yönetebiliyorum

Herkese merhaba, özellikle 20’li yaşlarda başlanması gereken ancak 20’li yaşları çoktan geçtiyseniz daha da acele ederek başlanması gereken bir konu, birikim!

Birikim yapmaya nasıl ve nereden başladım bu günkü yazımın konusu olacak. Her bir adımı ise madde madde yazmak istedim;

  • Hedef Koymak Önemli

Hedefiniz kesin olduğu sürece iradeniz daha sağlam kalacaktır. Birikim yapmaya başlamadan önce bir hedefim vardı. Şimdi onu gerçekleştirmek için bütçemin bir kısmını ayırmak hiç de zor gelmiyor. Çünkü gerçekleştiği zaman yaşadığım mutluluk her şeye değecek. Ben buraya kendi hedefimi yazmıyorum onun yerine siz …………… noktalı alana kendi hedefinizi yazın.

  • Önce Birikim İçin Bütçe Ayır

Paramı Yönetebiliyorum Projesi’nden öğrendiğim önemli şeylerden bir tanesi gelirinin en az %10’unu birikime ayırmak (burada en az kelimesine ayrıca vurgu yapmak istiyorum) olduğu ve birikiminizi bir kenara koyduktan sonra geri kalanı harcamalarınıza bölüştürmeniz gerektiği idi ( bu durumda harcamalarınıza da sınır koymak oldukça mantıklı olacak)

  • Ek Gelir Elde Edebilmek

Özellikle genç yaşlarda ek gelir elde edebilecek küçük ya da büyük çaplı iş fırsatları bulmak çok daha kolaydır. Zamanım yok deme, ben nereden bulacağım deme! Gözünü aç, fırsatları araştır. Kimsenin “iş” olarak görmediği şeylerden bile para kazanabilirsin. Benim hali hazırda bir ‘ek gelir’ kaynağım mevcuttu. Ancak her ay farklı tutarlar, farklı zamanlarda elime geçtiği için farkında olmadan (neye harcadığımı bile anlamadan) elimden uçup gidiyordu! Sonra yeni bir karar aldım. Elime geçecek paralar için hesap adresim olarak birikim hesabımın numarasını verdim! Artık onları görmüyorum ancak hızla birikiyorlar!

para-birikimi-nasıl-yapılır

  • İhtiyaç mı, Heves mi? 

Evet, en zor olanı harcamalarınızdan hangilerinin ‘mecburi ihtiyaç’ olduğunu hangisinin ‘olmasa en fazla aklın kalır’ olduğunu ayırt edebilmek. Genelde bu soruyu sorarken kendimize pek dürüst olmadığımız için her ay zaruri ihtiyaçlarımızın üzerine %10-20 eklemiş oluyoruz. Bu da birikimden kıstığımız anlamına geliyor.

Tüm bunlara nereden başlayacağım diyorsanız öncelikle Paramıyönetebiliyorum.com hesabını ziyaret etmenizi ardından da şurada şurada ve şurada bulunan yazılarımı okumanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir