My Style,  streetstyle

Büyük Beden Mankenle Tanışın

Herkese merhaba, bugün oldukça merak edilen, hayatımıza yeni girmiş bir kavramı konuşacağız. Büyük beden manken! Etrafımızı sıfır beden mankenler sarmışken son dönemlerde artan büyük beden manken talebi ajansları da harekete geçirdi. Türkiye de azımsanmayacak sayıda büyük beden kadın yaşıyor ve onlarında modadan beklentileri 36 beden bir kişiden hiçte farklı değil. Sonuç olarak herkes modanın bir parçası olmayı iyi ve kendine yakışanı giymeyi hak ediyor. Son yıllarda oldukça artan büyük beden giyim firmaları ise ürünlerini geniş kitlelere tanıtabilmek için düzenlediği defileler ve hazırladığı kataloglarda çalışabileceği büyük beden manken arayışına girmiş durumda. Ben de hızla yükselen bu trendin ilk kaynağı ile sizler için bir röportaj yaptım. Mankenimiz Tülay Topaloğlu. Büyük beden manken kavramı neymiş ne yerler ne içerlermiş ve en önemlisi bu işe nasıl başlamışlar hepsini meraklıları için sordum. Buyurun efendim sohbetimize.

1-Büyük beden manken kavramı Türkiye’de çok sık duyduğumuz bir şey değil. Öncelikle yaptığınız işten biraz bahseder misiniz?

Türkiye’de büyük beden manken ihtiyacı hep var olan fakat son yıllarda gündeme gelen  bir konu. Tekstil sektörü büyük beden giyimin hazır giyimdeki yerinin önemini fark ettikçe ve büyük beden giyim firmaları arttıkça büyük beden manken ihtiyacı da döneme damgasını vurdu diyebiliriz.

Katalog mankenliği, web sitesi çekimleri, dergi çekimleri yapmaktayım.34-36 beden bir mankenin yaptığı işlerin aynılarını büyük beden giyim sektöründe yapıyorum.

 

2-Peki podyum mankenliği de yapıyor musunuz?

Henüz yapmıyorum. Bir teklif aldım fakat şehir dışında olduğu ve işlerimin yoğunluğu nedeniyle gidemedim. Türkiye büyük beden manken kavramına bakış açısını yeni yeni değiştirmeye başladı. Yurt dışında ise çok yaygın. İlerleyen dönemlerde bu tip projelerde de yer alacağımı düşünüyorum.

 

3-Büyük beden manken olma yolunda ilk adımı nasıl attınız?

Bir büyük beden giyim firmasının düzenlediği yarışmaya katıldım ve 1. seçildim. Hayatımın son 7 yılında yapmak istediğim ve hayal ettiğim şeydi model olmak Son 1 yıldır profesyonel anlamda bu işin içindeyim. Benim için modellik aşk gibi bir şey:)

 

4-Büyük beden bir mankende olmazsa olmaz dediğiniz şeyler var mı?

Bir kere adı üstünde ”büyük beden” kilonuz olacak fakat orantılı olması lazım. Diri bir vücudunuz olmalı ve güzel bir yüzünüz hatta güzel bir gülüş bence bu işin olmazsa olmazları.

 

5-Büyük beden manken olarak alışık olduğumuz mankenler gibi sizin de bir diyet programınız var mı? Zayıflamak ister miydiniz? Spor yapıyor musunuz?

Diyet yapmıyorum ama dönem dönem yediklerime dikkat ediyorum. Tatlıyı abarttığım zamanlar vücut dikkat et sinyalleri vermeye başlıyor zaten. Spor da yapmaya yeni başladım. Formumu korumak için özel bir programım yok diyebiliriz:) Zayıflama konusuna gelince; şuan 44-46 bedenim istediğim zamanlarda 10-15 kilo vererek 42 beden olabiliyorum. Yakın zamanda böyle bir değişim gerçekleştirmeyi düşünmüyorum.

 

6-En önemli ve merak edilen konulardan biri sanırım kıyafet seçiminiz. Kıyafet seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz? Asla kullanmadığınız parçalar var mı?

kilo problemi olan her bayan kendine uygun doğru kıyafetle çok şık ve dikkat çekici olabilir. Ben istediğim her şeyi yakıştığına inandığım ölçüde giyiyorum. Örneğin mini etek giyiyorum ama en kısasını değil tabii ki. kıyafet seçerken vücudunuzu tanımanız çok önemli. Asla kot pantolon giymem mesela. Bunun yerine kot taytlar giyiyorum ama basenimi kapatacak tuniklerle birlikte. Kot pantolonun üstüne tunik giydiğiniz zaman daha kaba bir görüntü ortaya çıkıyor sanki. Etek ve elbisenin 42 beden üstü bayanlara daha çok yakıştığını düşünüyorum ve kombinlerimi de hep bunlar üzerinden yapıyorum. Renk tercihlerimde ise kısıtlamaya gitmiyorum. O anki ruh halim hangi rengi giymemi isterse bende onu giyiyorum.ve kendimi asla tek renkle sınırlamıyorum.

 

7-Nerelerden alışveriş yapıyorsunuz? En sevdiğiniz kıyafet ya da vazgeçemediğiniz markalar var mı?

Alışverişi özellikle büyük beden satışı yapan yerlerden yapmıyorum. Çünkü medium beden bir t-shirt de kalıbına göre olabiliyor. Tercihlerim arasında özellikle H&M, Mango, Park Bravo, İpekyol, Twist, Acıbadem deki Ali mağazaları var.

 

8-Büyük beden hanımlara giyim konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Giydiğiniz elbiseyle vücudunuz arasında bir orantı oluşturmalısınız. beliniz inceyse bele oturan ama asla tam anlamıyla sarmayan, bacaklarınız kalınsa hafif diz altı elbise ve etekler tercih edilmeli. Üstünüzdeki her şey dar olmamalı, dar bir eteği yada pantolonu dökümlü bir bluzla tamamlamalı. Vücudunuzda en kalın olan bölgeyi hafif örmek gerektiğini düşünüyorum. Ben basen bölgemi genellikle hafif uzun tuniklerle kapatıyorum ama mini bir etek giymişsem koyu renk olmasına dikkat ederek açık renk basen örtmeyen bir bluzla da kombinleyebiliyorum. Renk konusunda ise cömert olmalı insan kendini koyu renklere mahkûm etmemeli. Bence kadınlar kıyafet tercihlerini doğru yaptıkları sürece hoş ve alımlıdırlar.(özgüvende çok önemli tabi.)giysilerimiz bizim aynamız gibidir. Çuval giysen yakışır devri kapandı artık.

 

 

9-Stilinizi tamamlayan en önemli aksesuarlar hangileri?

Aksesuar konusunda illa da yüzük küpe kolye gibi bir takıntım yok. Fakat bu ara üstümden hiç çıkarmadığım melek kolyeme takmış durumdayım. Taşlı ve ışıltılı aksesuarları tercih ediyorum.

 

10-hangi markalarla çalıştınız?

Vip Dükkan, Markafoni, Moda Nisa, çeşitli markalarla katalog ve dergi çekimlerim var.

 

11-Büyük beden manken olarak ilerde kendinize koyduğunuz bir hedef var mı bu sektörde?

Bu işi Türkiye’de yapan çok az insan var ve bende büyük beden manken denildiğinde ilk akla gelen ve aranan isim olmak istiyorum. Faik Sönmez’in ve Sumak Giyimin bir sezon yüzü olup çalışma yapmak başlıca hedeflerim arasında.

12-Peki son olarak size ulaşmak isteyenler nasıl ulaşabilir

buyukbedenmanken@gmail.com adresinden bana ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir