Genel,  Life Style

Evde Çalışma Alanı Oluşturma Taktikleri

Yaşadığımız salgın döneminde hepimiz evlere kapanmakla birlikte evlerimiz artık sadece sığınaklarımız değil aynı zamanda iş yerlerimiz, ofislerimiz de oldu. Türkiye de şimdilerde oturmaya başlamış, henüz tam kavranamamış ama duyulunca da çok garip karşılanmayan bir kavram olan Freelance ya da Home Office çalışma sistemleri hayatımıza hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde entegre oldu diyebiliriz.

Kendi adıma konuşacak olursam zaten Freelance çalıyordum ancak işlerimin çoğunu sevdiğim kafeler ya da Freelance hizmet verdiğim firmalarda hallediyordum. Evde genellikle akşamları ya da son dakika çıkan işleri hallediyordum. O nedenle şu ana kadar eksikliğini çekmediğim bir konu çıktı karşıma, evde çalışma alanı oluşturma. Motivasyon ve ergonomik çalışma alanı! Evimde şu an sadece çalışma odası olarak kullanabileceğim boş bir oda yok ki pek çoğunuz içinde aynı şekildedir diye düşünüyorum. Ancak sahip olduğum kocaman bir masa var ve bu masayı nasıl en uygun şekle sokarak hem çalışma motivasyonumu teşvik eder hem de ihtiyaçlarıma cevap verir diye düşünürken bu yazıyı yazmaya başladım.

İşte güzel bir çalışma alanı yaratmanın sırları;

 

  • Alanı Belirlemek

Öncelikle çalışmak için olmazsa olmaz eşyamız bir masa. Kendi çalışma odan olması şart değil, yatak odanda, salonda ya da evin herhangi bir köşesinde bulunan ve kullanabileceğin bir masayı kendi alanın belirle!

  • Masa Üzerinde Bulundurman Gereken Temel İhtiyaçları Belirle

Örnek vererek anlatmak gerekirse benim için bunlar, bilgisayarım, ajandam, kalemliğim ve telefonum bu temel ihtiyaçlar için bu alanı ayarlamam gerekiyor. Yani bilgisayar ve telefon olmazsa olmaza kategorisinde olduğu için prize oturduğum yerin prize yakın olması, prize yakın değilse kablo çekilmesi vs. Önce bu temel ihtiyaçlar için uygun pozisyonu bulun

  • Motive Edici Unsurların Masaya Eklenmedi

Motive edici unsurlar herkes için farklıdır tabi, aynı zamanda yaptığınız iş için de bu durum değişebilir. Örneğin benim en önemli motive edici unsuru Kahve! Hatta şöyle küçük bir liste yapabilirim

  • Kahve Bardağım ve kahve altlığım
  • Renkli kalemlerle dolu bir kalemlik
  • Özellikle akşam çalışmaları için hoş kokulu mumlar
  • Akşam çalışmaları için loş ışık
  • Birden fazla kitap, not defteri ve kağıtlar için organizer

Bu liste benim için gayet yeterli. Geri kalan şeyler ıvır zıvır kategorisine girer. Belki olması güzel olur hoş görünür ama çalışma alanı için olmazsa olmaz da değildir!

Sizde bu örneklere bakarak kendi listenizi hazırlayabilirsiniz.

  1- Temel İhtiyaç Listesi   2- Motivasyonel İhtiyaç Listesi  

  • Bonus Fikirler

Şimdi bu listelerden yola çıkarak kendi tarzınızı da yansıtabileceğiniz bir çalışma alanı ortaya çıkartın. Bunun için belki almanız gereken ürünleri belli bir renk skalasına dayanarak seçersiniz, örneğin rose gold ya da pembe!

Çeşitli aydınlatmalar, çekmece düzenlemeleri kullanarak çalışma alanını kırtasiye cennetine çevirebilirsiniz.

Belki farklı ışıklandırma seçenekleri kullanarak akşamdan sabaha sürecek bir çalışma alanı oluşturmak istersiniz.

Görsellerle size bazı fikirler veriyorum umarım işinize yarar ve evde de dışarıda olduğu kadar verimli çalışabilirsiniz.

,

Herkese sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir