Collaboration,  Genel,  Life Style

Hayatını Değiştir

coffee-n-clothesHayattan istediğimiz birçok şey varken elde ettiklerimiz her zaman az gelir. Daha fazlası içinse ya zamanımız azdır, ya gelirimiz ya da enerjimiz! Kendinize asla bahane uydurmayın! Bunu her zaman söylemişimdir. Paramı Yönetebiliyorum Projesinden sizlere daha önce burada ve buradaki yazılarımda bahsettim. Sizlere bu tavsiyeleri verirken ‘Paramı Yönetebiliyorum Projesi’ni kendi hayatıma nasıl adapte ettiğimi anlatmak istedim. Sizlere de ilham vereceğini düşünüyorum.

Öncelikle birkaç yardımcı araç edinerek işe başladım. Bunlar sevimli bir kumbara, gelir-gider dağılımımı, alışveriş listelerimi kolayca yazıp kontrol edebileceğim kullanışlı bir ajanda ve tabi ki ilk adımı attıktan sonra bir banka hesap cüzdanı ve yatırımlarınızı kontrol edebileceğiniz cep telefonu uygulamaları. Kolayca sahip olabileceğiniz basit şeyler kısacası.

Etrafta gezen bozuklukları atmak için aldığım sevimli pembe bir kumbara hem odama çok yakıştı hem de 1 TL’ler ile ne kadar birikim yapılabildiğini bana göstermiş oldu. Çantamın içine düşmüş ya da ceketin cebinde kalan 1 TL’ler, kumbara ağzına kadar dolduktan sonra size tatilinizin bir kısmını finanse edecek birikim yapmanızı sağlıyor.

Hayatını-degistir-paramı-yönetebiliyorum

Artık indirim sezonlarını daha akıllıca değerlendirmeye başladım ki buradan daha detaylı okuyabilirsiniz. Sezonda beğendiğim kıyafetleri %50 daha düşük fiyata almak insana gerçekten daha iyi hissettiriyor. Eğer başarabilirseniz mağazaya vermediğiniz diğer %50’yi birikim hesabına atabilirsiniz. Ancak bunu başaramam diyorsanız en azından daha iktisatlı bir alışveriş yapmış olacaksınız.

Eğer Paramı Yönetebiliyorum Projesinin internet sitesinden eğitimlerine katıldıysanız bilirsiniz ki para harcamaya başlamadan önce yapmanız gereken şeyler vardır. Örneğin bunun ilk adımı ‘gerçek’ ihtiyaç listesini belirlemek! Sadece bu liste oldukça gerçekçi olmak zorunda, listedeki her madde için ayırabileceğimiz bütçeyi hemen yanına yazmamız gerekiyor. Bu maddedeki ürüne sahip olunca da hedeflediğimiz rakamla uyuşup uyuşmadığını kontrol etmek lazım. Bunlar size biraz teferruatlı mı geldi? Aslında hiç de öyle değil. Savurganlık yapmaktan vazgeçmek için oldukça sağlam adımlar bunlar.

Size sıkça kullandığım küçük bir tavsiye! Bir şey satın almadan önce annemin deyimi ile ‘’önünü arkasını düşünün” yani;

  • Gerçekten ihtiyacınız var mı?
  • Aldığınız zaman mevcutlarınız ile uyumlu mu?
  • Vereceğiniz paraya değecek mi?

İşte tüm bu saydıklarım Paramı Yönetebiliyorum Projesi ile hayatıma adapte ettiklerim. Durmayın! Siz de bir göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir