Life Style

Kafa Dinlemek İçin 5 Yol

Ben bu yazıyı yazayım ve şu köşede dursun. Çünkü bir insanın kafa dinleme ihtiyacı ne zaman gelir asla belli olmaz. Bazen her şey tepetaklak giderken bazen de en olmadık çılgın anlarda kafa dinleme ihtiyacı duyabiliriz. Bunun için durup boş boş duvara bakmaktan ve oturduğun yerde aynı senaryoları kafanda defalarca kez kurmaktan daha fazlasını yapabilirsin. Nasıl mı? 

1- Küveti doldurun.

Su insan vücudundaki negatif elektriği alan önemli bir elementtir. Bu nedenle eğer enerjiniz düşükse, kafanız çok dağınıksa mutlaka sudan yardım alın. Küvetinizi doldurun. İçerisine portakal, greyfurt gibi C vitamini içeren meyveler atmak cildinize dolayısıyla da size enerji verecektir. Dilerseniz sevdiğiniz bir aromada banyo tuzları da atabilirsiniz. Burada yeterince vakit geçirin. Kafanızı dağıtın. Eğer küvetiniz yoksa aramoterapi duş jelleri eşliğinde bunu banyoda suyun altında da yapabilirsiniz.

2- Kahve + Motivasyon Kitapları

Bir fincan kahvenin ve o kahveye eşlik eden pozitif bakış açısına sahip bir kitabın çözemeyeceği sorun yoktur en azından bir anlık da olsa. Bu nedenle kötü günler için kütüphanenizde size enerji veren ve sizi motive eden bir kitap bulundurun. Aynı kitabı tekrar tekrar okumuş olmanız hiç problem değil, eğer ki size hala enerji ve motivasyon kaynağı olmaya devam ediyorsa. Kahve ve kitap ritüelinizi açık havada ya da balkonda yapmanız çok daha etkili olacaktır. Oksijen daha iyi hissetmemizi ve daha iyi düşünmemizi sağlar.

3- Yoga ya da Meditasyon Yapın

Bu hem fiziksel hem de ruhsal olarak sizi iyileştirecek bir adım olacak. Daha önce yapmamış olmanız hiç sorun değil. Neyse ki internet var. Bu konuda uzmanlaşmış olan bloglardan ya da YouTube kanallarından destek alabilirsiniz. Birkaç saatinizi kafanızdaki düşüncelerden bu yolla arındırabilirsiniz.

4- Yemek Yapın

Sadece kendinize, kendiniz için en sevdiğiniz yemeği yapın. Yemek yapmak, tüm maddeleri doğru miktarda bir araya getirmek, uygun sıcaklıkta pişirmek ve sonunda şahane bir lezzet ile birlikte güzel bir görsel çıkarmak tam bir konsantrasyon işidir. Sanki yapmanız gereken tek iş buymuş ve bu hayatta yapacağınız son iş oymuş gibi kendinizi vererek ve aceleye getirmeden yavaş yavaş yapın yemeğinizi. Sonra da afiyetle yiyin. Tadını çıkartıp tüm lezzetini hissederek.

5- Düşüncelerinizi Farklı Bir Şeye Yönlendirin

Ne gibi? Örneğin puzzle yapmak, sudoku çözmek, bulmaca çözmek gibi. Hatta bir adım ötesine geçip Kaçış Evi’ne giderek bir evden çıkmak için bulmacaları çözmeye çalışın. Kendinizi oradan kurtarmak için uğraşırken aklınızdaki tüm sıkıntılar ve zaten çözemediğiniz ama beyninizde sıkışıp kalmış sorunlar bir anda gidecek. Eh tabi en azından belli bir süre için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir