Genel,  Life Style

Karantina Anında Evde Yapılabilecek 20 Aktivite

Öncelikle tüm dünyanın başına gelen bu virüs belasından bir an önce kurtulmayı, günlük normal yaşantımıza bir an önce dönmeyiş temenni ediyorum. Türkiye’de Corona Virüs tehlikesi henüz tüm yurtta ev karantinası başlatacak duruma gelmedi şükür ancak biz yine de olabildiğince  kendimizi koruyup bir de üzerine sosyal ve kalabalık ortamlardan soyutlarsak her şey çok daha çabuk yoluna girecek. Ancak bu yazının amacı, evde kendinizi karantinaya almışsanız bu süreci en verimli şekilde atlatabilmek hazırsak evde yapılabilecek 20 aktiviteyi sıralamaya başlıyorum.

 • Yeni Bir Kitaba Başlamak

Makarna stoklamayı bırakın ve karantina olsun veya olmasın evinize kitap stoklayın. Okumanın yeri ve zamanı olmaz tabiî ki ancak daha önce ‘sonra okurum’ diye bir kenara kaldırdığınız kitapları elinize alma vakti geldi.

Belki de ailenizde faklı kişilerin farklı tarz kitapları vardır ve siz de her zaman okuduğunuz türün dışına çıkmak istersiniz? Neden olmasın, yeni dünyalar ki bu durumda yeni kitaplar keşfetmek için harika bir zaman değil mi sizce de?

 

 • Yeni Bir Şeyler Dene

Çok klişe  bir söz biliyorum ama bir dakika düşünün sadece. Her zaman merak ettiğiniz meditasyonu şu an denemek istemez misiniz? Ya da hep yogaya başlamayı hayal ediyordun ama canım nasıl olacaktı o öyle. Zaman bulabilecek miydin, devamını getirebilecek miydin, nerede öğrenecektin bla bla. İste sana zaman. Aç Youtube’ı ve başlangıç seviyesinden başla.

Mesela ben son zamanlarda bu enerji ritüellerini çok fazla merak ediyordum ve kendimi bu konuda geliştirmek için hemen Ayşe Tolga’nın Youtube kanalına abone oldum. Şimdi düşünün son zamanlarda ilgilinizi çeken ve öğrenmek istediğiniz şeyler neler?

 

3-Mutlaka Spor Yap

Evde olmanın en sıkıntılı tarafı yemek yemek eğlenceli görünürken kalori yakımı için fazla bir alanının olmamasıdır. Bu da kilo almaya neden olmanın yanı sıra seni gittikçe tembelliğe iter, bağışıklığını düşürür. Ancak günümüz şartlarında böyle bir lüksümüz olamaz. Her şeyden önce bağışıklık sistemimizi ayakta ve güçlü tutmamız gerekiyor. Bunun için mümkünse bahçene, sitenin içindeki yürüyüş yoluna ya da kapının önüne çıkarak biraz hareket et, yürüyüş yap. Diğer insanlarla yakın temasta bulunmadığın sürece sorun yok. Eğer böyle bir şansın yoksa ya da hava şartları seni zorluyorsa B planına geçiyoruz.

Youtube dan ya da telefonuna indirebileceğin app’ler sayesinde programlı bir şekilde evde spor yapabilirsin. Üstelik kendine meydan okuyarak bu evde kalma süresini bir beden dönüşüm programına bile çevirebilirsin. Bu şekilde spor yapmak hatta genel olarak spor yapmak senin tarzın değilse ben bir de C planı var.

Aç müziği dans et. Mutluluk hormonlarına en çok ihtiyacımızın olduğu bir dönemden geçiyoruz ve müzik ve dans bunu karşılamanın en güzel yollarından biri. Hem bağışıklık sistemin güçlü kalır hem de bu süreci göbek yapmadan atlatabilirsin.

 • Yeni Bir Dil Öğren

Şimdi telefonuna, bilgisayarına ya da tabletine bir uygulama indirerek ya da daha önceden almış olduğun kitapları değerlendirerek bir türlü başlamaya fırsat bulamadığın dil öğrenmeye başlayabilirsin. Ya da belki de biliyorsun ama ilerletmek&pratik yapmak için fırsat kolluyordun. O fırsatı yaratmak için bir şansın var bunu iyi kullan.

 • Yazmayı Dene

İstersen hayallerini yaz, istersen duygularını sen bilirsin. Benim uzun zamandır ihmal ettiğim blogum şu an bana büyük bir nimet olarak görünüyor. Üreterek geçiriyorum vaktimi onun sayesinde. Belki sen de yazıyordun ama bıraktın. Şimdi ona dönmek için güzel bir fırsatın var. Tabii ki herkesin blogu olması gerekmiyor. Belki de günlük tutmaya başlarsın. Bu yaşadığımız süreci, duygularını hatta aldığın tedbirleri yazarsın. İçini boşaltırsın. Hem de üretmiş olursun.

 • Uykunu Düzene Sokmanın Tam Zamanı

Öncelikle, eğer uyku periyodun düzenli ise sakın ola ‘amann yarın erken kalkmama gerek yok nasılsa’ diyerek ya da ‘aman gidecek yerim yok birkaç saat daha uyuyayım’ diyerek bozma. Uyku düzenin bozulması bağışıklığı en hızlı etkileyen durumlardan bir tanesidir. Bu nedenle sahip olduğun bu duruma sahip çık ve onu koru.

Eğer benim gibi düzensiz bir uyku periyodun varsa bunu düzeltmenin tam zamanı. Sebebi ise yukarıda belirtmiş olduğum gibi bağışıklı sistemini ayakta tutma çabası. Bunun yanı sıra kendin için yapabileceğin en güzel yatırımlardan bir tanesi olacak bu madde.

 • Yeni Bir Rutine Başla

Biliyorsunuz yeni bir rutine başlamak ve alışmak için 21 gün süre gerekiyor. Ve yapılan araştırmalara göre bu 21 günlük periyod, genellikle ilk haftalarda bozuluyor çünkü kişinin hayat tarzı buna el vermiyor. Madem bu karantina döneminde evde oturarak hayat tarzımızı komple alt üst ediyoruz o zaman bu durumu lehimize kullanalım ve yeni ‘iyi’ rutinler edinelim.

Mesela son zamanlarda ciddi değişiklikler yaptığım cilt bakım rutinime yeni adımlar eklemeye başladım. Yeni ürünler deniyor bana iyi gelip gelmediğini gözlemliyorum 😉 Size de tavsiye ederim

 

 • Daha Önce İzlemediğiniz Filmleri İzleyin

Buna daha önce sıkça izlemediğiniz film türleri de dahil. Mesela benim en sevdiğim tür, Fantastik& Bilimkurgu ancak şu an izlenecekler listeme bolca polisiye ve tarih filmi aldım.

 

 • Önünüzdeki 1 Yılı Planlayın

Haberler, sosyal medya ve Whatsapp çevremiz bizi yeteri kadar korku, panik ve umutsuzluğa sürüklüyor. Peki, siz bu girdaba katılıp gitmek istiyor musunuz? Elinize kalem kağıt alın, ya da pc başına geçin ve önünüzdeki 1 yıl kendiniz için, aileniz için neler istiyorsunuz bir düşünün. Kendinize, içinize, hayallerinize ve mutluluğunuza konsantre olun. Sonra bunları teker teker kağıda dökün, ancak bunları eylem planları halinde yazın ki uygulanmaya hazır olsunlar. Elbette ki bu kara günlerde bitecek. Umuyoruz ışık hızında biter.

 • Önünüzdeki 5 yılı planlayın.

Yukarıdaki 9. Maddeyi başarıyla yerine getirdiyseniz tebrikler. Şimdi biraz daha büyük düşünüp biraz daha derinleşme vakti. Türk insanın en büyük sıkıntılarından bir planlama yapmak ve varsa bir plan buna uymak! Bu negatif özelliği yenmek için iyi bir fırsat bence.

 

 • Kendin İçin Bir SPA Günü Yap

Tabii aynı evin içinde yaşadığın insanlar da buna dahil olabilir. Hatta dahil olursa daha da eğlenceli olur. Kendinizi bir SPA’ya gitmişsiniz gibi hayal edin ve sabahtan akşama neler yapabileceğinizi bir düşünün. Güzel bir banyo (küvet varsa daha efsane olur) Cilt bakımı, saç bakımı, önceden hazırlanmış detox suları, evin içerisinde çalan relax müzikler, mumlar ya da tütsüler. Nasıl gözünüzde bir şeyler canlanmaya başladı dimi?

 • Evdeki Tüm Dolapları Organize Et

İste kadın olmanın vermiş olduğu bir ilgi alanı, sürekli bir şeyleri organize etmek. Nasıl olsa bahar geliyor ve nasıl olsa yapacaktın. İster kütüphaneyi, ister kıyafet dolabını, ister mutfak dolaplarını. Seçimi sen yap. Hatta boş ver yapma! Madem evdesin hepsine sırasıyla zaman ayır. Hem kendini karantinada tut hem de evin için değer arttırıcı, kendin için de fiziksel aktivite yapmış ol.

 • Podcast Dinlemeye Başla.

Eğer aynı frekansta olduğun bir podcast bulabilirseniz size inanılmaz iyi gelecektir, özellikle evde tek başınaysanız.  Biriyle sohbet ediyor tadında. Üstelik bu podcastler isterseniz size bilmediğiniz yeni bir şey de öğretebilirler, sizi daha önce hiç düşünmediğiniz konularda derin düşüncelere de sürükleyebilirler. Seçim size kalmış.

 • Yeni Bir DIY Projesi Denemeye Var Mısın?

Evde biraz gezin ve yenilemek veyahut dönüştürmek istediğin bir obje, bir kıyafet veya bir alan seç (balkon, ya da bir duvar bile olabilir) şimdi evde bulunan malzemelerle ona neler yapabileceğini bir düşün. Hissediyorum içindeki yaratıcılık şu anı bekliyordu ve sen hazırsın.

 • Evdekilerle Kutu Oyunları Oynamanın Tam Vakti

Biliyorsunuz ki kutu oyunları saatler sürer, heyecanlıdır ve etrafındaki herkes güzel vakit geçirir. Şey, kazananlar daha iyi vakit geçirir.

 

 • Seni Mutlu Eden 100 Şeyin Listesini Yap

İnan bana bu liste, corona virüs bittikten sonra da çok işine yarayacak. Onu sık sık görebileceğin yere koy. Belki telefonunda notlar kısmına iliştirirsin ve açar açar bakarsın.

 • Farklı Yemekler Yapmayı Dene

Mesela çok sevdiğim ama asla yapmayı denemediğim, hatta yapamayacağımı düşündüğüm Fellah Köftesini deneme kararı aldım. Yani düşündüm hiç beceremezsem en fazla bulgur pilavı niyetine yeriz. 😀

 • Evdeki Eski Dergilerden Bir İlham Panosu Hazırlamak

İlham panolarını daha önce duymuşsunuzdur. Ancak duymayanlar ya da yeniden hazırlamak isteyenler için bir özel geçiyorum. Size ilham veren, hedeflerinizi ve unutmamanız gereken şeyleri hatırlatan görselleri dergilerden keserek bir pano oluşturuyoruz. Bu panoyu her an görebileceğimiz bir yere asıyoruz. Örnek vermek gerekirse; diyelim ki zayıflamak istiyorsunuz. Çok beğendiğiniz bir vücudu kesip panonuza yerleştiriyorsunuz. Ya da giyim tarzınızda güncellemeye gideceksiniz ama kafanızda bunu oturtmaya çalışıyorsunuz. Beğendiğiniz kombinleri ya da parçaları kesip panonuza yapıştırıyorsunuz.

 • Dünyanın En Çok Zaman Alan İşi İçin Mükemmel Zaman

Bana göre  dünyanın hem en çok zaman alan hem de en sıkıcı işi telefon, tablet, bilgisayar gibi hafızası olan elektronik eşyaların yedeklenmesi ve dolu GB’ların boşaltılması, yer açılmasıdır.  Bu nedenle de mütemadiyen erteler, biraz foto biraz uygulama silerek sadece günü kurtarırım. Ancak kaçmak buraya kadar. Ertelemenin sonuna geldik baylar bayanlar.

 • Dekorasyonda Biraz Değişiklik İyidir

Evde dekorasyon değişikliğine gitmek için mükemmel zamanlama. O çok güneş alan pencerenin önüne dip odada çürümeye bırakılan berjeri yerleştirmek istemez misiniz? Ya da evdeki saksıların bir arada durduğu minik bir botanik köşesi mi hazırlasan acaba? Tercih senin. Hadi iş başına!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir