Collaboration,  streetstyle

Modaya Uygun Kıyafet Seçimi

Her ne kadar trendler sezondan sezona değişiklik gösterse de, modaya uygun giyinmenin hiç değişmeyen belli başlı kurallarını bilmek gerekir. Eğer bu genel kuralları biliyorsan, zaten giyiminde ölçüyü yakalıyorsun demektir. Moda dergilerini, moda bloglarını, ünlülerin stillerini takip de ettiğin sürece, sen de kolayca kendi çapında bir moda ikonu olabilirsin.

Modaya uygun giyinmek demek, sezonun öne çıkan tüm renklerini ve çizgilerini taşımak demek değildir. Sezonun öne çıkan çizgileri arasından proporsiyonuna uygun, yaşam tarzını yansıtan parçalar seçip doğru kombinler yapabiliyorsan ve bu kombinleri doğru yerlerde kullanıp doğru taşıyabiliyorsan zaten geriye öğreneceğin pek fazla bir şey de kalmıyor.

Trend görünmekle moda kurbanı olmak arasında çok ince bir çizgi var. Şehrin ünlü bir caddesinde oturup gelen geçeni seyredersen, bu ince çizgiyi kolayca yakalayabilirsin. Ünlü modacı Gianni Versace’nin de söylediği gibi “Her sezon görünümünü değiştiren kadınlar, moda kurbanıdır”. Yani trendler her değiştiğinde giyim tarzını değiştiriyorsan, görüntünde sana özel bir imza taşımıyorsan, moda olduğu sürece giydiğin şeyin ne olduğu ve fiyatı senin için önemli değilse, kendine “moda kurbanı” teşhisi koyabilirsin. Moda kurbanları, vücut tiplerine ve yaşam tarzlarına aldırmaksızın öne çıkan her şeyi giyerler. Bu giysiler üzerlerinde çekici durmasa da, ortama uymasa da aldırmazlar. Oysa modaya uygun giyinmek için bütün bunlara hiç gerek yok! Modaya uygun kıyafet seçimi için çok para harcamak gerekmez. İndirimleri takip ederek, küçük butiklerden alışveriş yaparak, outlet mağazalarını tercih ederek veya yaratıcılığını kullanarak kendi üretimlerinle modayı takip edebilirsin. Modayı takip etmek için pahalı markalardan alışveriş yapmak zorunda değilsin.

Daha önce hiç denemediğin bir tarz moda olduğunda, ön yargılarını kırarak cesur adımlar atmalısın. Örneğin daha önce hep düşük belli pantolon giydiysen, ön yargılarını kırarak yüksek belli pantolon giymeyi deneyebilirsin. Belki de bu yeni tarz seni çok daha güzel gösterecektir. Güvendiğin bir arkadaşının fikrini de alarak stilinde küçük yenilikler yapmaktan çekinme!

Gözüne hoş görünen kombinlerden kendine bir arşiv oluşturabilirsin. Bir ünlüyü ya da arkadaşının giyim tarzını kopyalayarak değil, onda beğendiğin detaylardan esinlenerek kendi stilini yaratabilirsin. “Moda, kendine yakışanı giymektir“ cümlesini unutmazsan, arşivden yararlanarak müthiş kombinasyonlara imza atabilirsin.

Gardıropların olmazsa olmazı standart giysilerden mutlaka birkaç tane bulundur. Bedenine en çok yakışan jean ve siyah pantolon ikilisi bunlardan bazılarıdır. İster küçük beden ol, isterse büyük beden giyim ürünlerinden seçmek zorunda ol, siyah pantolon veya jean pantolonu her duruma uyarlayacak bir üst mutlaka bulursun. Siyah pantolon hem iş hayatında, hem gündelik hayatta, hem de özel günler ve gecelerde her zaman joker görevini başarıyla görür. Jean pantolonların sihirli gücü ise artık bütün dünya tarafından biliniyor.

Trend görünmenin en önemli kurallarından biri, aksesuar seçimini doğru yapmaktır. Seçeceğin şık bir ayakkabı ve çanta ile dümdüz bir kıyafeti göz alıcı hale getirebileceğin gibi, yanlış ortamda yanlış kullandığın bijuteri malzemeleri ile çok pahalı bir kıyafetin bütün cazibesini yok da edebilirsin.

Sabit kurallara takılıp kalma. Gerek renk kullanımı konusunda, gerek giysileri birbirleriyle kombinlerken ruhunu özgür bırak. İçinden geleni giy ve aynada kendini iyi hisset. Bunu yaptığında belki günün modasına ters düşebilirsin ama, yansıttığın ışık zaten tüm dikkatleri çekecektir.

Her sezon gardırobunu modaya göre yenilemeye kalkarsan, bir süre sonra attığın giysiler için pişmanlık duyabilirsin! Çünkü moda, her ne kadar her sene değişse de, belli çizgiler kendini tekrar eder. Örneğin etek boyları kısa, orta, uzun haricinde başka bir formda olamaz. Dolayısıyla çok para vererek aldığın parçaları atmak yerine, yaratıcılığını kullanarak modaya uygun hale getirip daha ekonomik olarak kullanabilirsin.

Aslında bütün bunların ötesinde öncelikle kendini sevmen, vücudunla barışık olman gerekir. Unutma, büyük beden etek giyerek gayet stil sahibi ve cazibeli bir kadın olup ışıltılar saçmak da, 34 beden vücut ölçüleriyle kötü giyinen ve gölgede kalan kadın olmak da senin elinde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir