Collaboration,  Life Style

Sivilce nasıl geçer?

sivilce-nasil-gecer-sivilcelerin-yok-edilmesi-sivilcelerin-olusma-nedenleri

Hem ergenlik çağındaki bireyleri hem de oluşmasına zemin sağlayan etmenlere sahip yapıdaki metabolizmaya sahip olan bireyleri rahatsız edecek bir cilt problemi olan sivilce, uygulamaca bir takım yöntemlere başvurularak geçirilebilmektedir.

Vücuttaki hormon dengesinin bozulmasıyla birlikte cilt yapısında başlıca yüz bölgesinde olmak üzere boyunda, göğüs bölgesinde ya da sırt bölgesinde de çıkabilen sivilceler; hem görünüş olarak rahatsız edici bir görüntü yaratmakta hem de bireyin cilt sağlığını olması gereken seviyeye kavuşturması için bir takım yöntemlere başvurmak durumunda bırakmaktadır.

Sivilcelerin oluşma nedenleri

 

Ergenlik döneminde çıkan sivilceler, bazı durumlarda (bazı durumlardan kastedilen sivilcelerin sıkılması ve sert müdahale görmesidir) cilt yüzeyinde iz bırakabilmekte ve hatta birey sivilcelerine karşı kontrolsüz güç kullanırsa yara haline gelerek hem can yakmakta hem de daha uzun süre ciltte kalabilmektedir.

 

Yetişkinlerde ise hormon seviyesini bozacak bir durum olmadığı takdirde cilt temizliğine önem verilmemesinden; cildin yağdan, bakterilerden ve ölü hücrelerden arındırılmamasından kaynaklı olarak sivilce problemleri meydana gelebilmektedir. Özellikle kadınların ciltlerine uyguladıkları makyajları gece uyumadan önce temizlemeden yatmaları, erkeklerin de terledikten ve cildi kirletici dış etkenlerden sonra ciltlerini yıkamamaları kendilerini kaçınılmaz olarak sivilce problemiyle baş başa bırakacaktır.

 

Sivilcelerin yok edilmesi için çözümler

 

Bahsedilen sivilce problemlerinin üstesinden gelmek isteyen bireyler, eğer sivilceleri baş edemeyecekleri derecede çoğalmış ve yara haline geliyorsa mutlaka bir cilt doktoruna kontrole gitmeli; eğer az sayıda ve ağrı vermeyen sivilceleri varsa piyasada bulunan sivilce yok etme tariflerini deneyebilmektedirler. Bahsedilen tariflerden bazıları şunlardır;

 

-Bir tatlı kaşığı miktarındaki limon kolonyasının içerisine yüzünüze yetecek miktarda bebek pudrası karıştırdıktan sonra, bu malzemeleri iyice çırpıp krem haline getirerek yüzünüze sürmeniz gerekmektedir. Bu uygulamayı geceden yaparak yüzünüze sürdüğünüz malzeme kuruduktan sonra uyumanız ve malzemeyi sabah temizlemeniz, sivilcelerinizi kısa sürede geçirecektir.

 

-Yarım bardak miktarındaki yoğurdu ve yarım bardak çileği bir kasede iyice ezerek birbirine karıştırıp ardından yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15 dakika boyunca yüzünüzde beklettiğiniz bu malzemeyi soğuk suyla durulamanız yeterlidir.

 

-Bir adet limonun suyunu çıkardıktan sonra, içerisine 5 adet aspirini ve 1 çay kaşığı miktarındaki karbonatı ekleyerek iyice ezerek karıştırmanız gerekmektedir. Yüzünüze sürdüğünüz bu malzemeyi 10 dakika boyunca cildinizde beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü temizlemeniz yeterli olacaktır.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir