Creative,  Genel,  Life Style

TikTok Nedir Nasıl Kullanılır?

Son zamanların en popüler uygulaması TikTok oldu. Özellikle pandemi sebebiyle evde kaldığımız dönemde daha çok rağbet gören ve can sıkıntısından merak edilip telefonlara indirilen TikTok uygulamasına giren orada takılıp kalıyor. Pek çok ‘ay bu ne saçma bir şey asla kullanmam’ diyen insanın bu uygulamayı indirip sonrasında da özellikle pandemi döneminde yoğun şekilde kullandığını gördü bu gözler. Eh ben de bu akıma katılanlar arasında oldum ve özellikle TikTok da çektiğim videoları İnstagram hesabımda paylaşmaya başladıkça pek çok kişinin bunu nasıl yaptın, nasıl çekiliyor, nasıl kullanılıyor vb. soruları sıklıkla almaya başladım. Ben de detaylı bir blog postu yazmaya karar verdim.

  • TikTok Nasıl Kullanılır?

Öncelikle ister Android isterseniz de İOS telefonunuza TikTok uygulamasını ücretsiz şekilde indirebilirsiniz. Sonrasında herhangi bir sosyal mecrada profil oluşturur gibi profilinizi tamamlıyorsunuz. Önce bir kullanıcı adı seçin. Dilerseniz kendi isminizi dilerseniz de sizi tanımladığınızı düşündüğünüz bir kullanıcı adı seçebilirsiniz. Tahmin edebilirsiniz ki benim TikTok hesap ismim gleamfashion

Sonrasında hesabınızı ya da sizi en iyi şekilde tanımlayacak havalı bir fotoğraf seçmeyi unutmayın.

Bio kısmını sakın boş bırakmayın. İsterseniz komik eğlenceli, platformun ruhuna uygun bir şeyler yazabilirsiniz. İsterseniz de kendinizi daha net tanımlayan, diğer platformlardaki sayfalarınızı tanıtan bir açıklama da yazabilirsiniz. Benim hesabımda neler mi yazıyor 🙂 Kendiniz bakın

Son olarak gizlilik ayarlarınızı da yaptığınızdan emin olun. Bu ayarlardan 2 tanesi çok önemli;

İlki, uygulamayı ilk indirdiğinizde profiliniz herkese açık şekilde ayarlanmış olacaktır. Eğer paylaştığınız videoları herkesin görmesini istemiyorsanız profilinizi ‘Gizli’ konuma getirin. Böylece sadece sizi takip eden ve sizinde takip istediğini kabul ettiğiniz kullanıcılar videolarınızı izleyebilecek.

İkincisi ise daha da önemli çünkü pek çok kişi bunun farkında bile değil! Videolarınızı başkalarının kendi telefonlarına tek bir tuş ile indirmesini istemiyorsanız bu özelliği de devre dışı bırakmanız gerekecek çünkü hesabınızı ilk açtığınız anda bu özellik aktif şekilde açılıyor.

 

  • TikTok da nasıl video çekilir?

Bu oldukça geniş bir konu! Ben başlangıç olarak size birkaç temel tüyo vereceğim. Daha sonra farklı özellikleri anlatan daha detaylı bir yazı da yazmayı düşünüyorum. Tabi siz de hesabınızı açtıktan sonra keşfet sayfasında şöyle bir gezerken pek çok örnek ve ilham veren videolarda bulacaksınız. Böylelikle 1  aya kalmadan TikTok kurdu olup çıkacaksınız diye düşünüyorum.

Öncelikle Keşfet sayfasında biraz gezinerek bu işlemi yapmaya karar verdiğiniz anda hangi müziklerin, hangi videoların ya da hangi akımların popüler olduğuna dair biraz bilgi alın.

Sonra beğendiğiniz videoları kalp simgesine tıklayarak beğenebilirsiniz. Eğer kalp simgesine tıklayarak bir videoyu beğenirseniz bu beğendiğiniz videoyu daha sonra profil sayfanızda bulunan sekmeden görebilirsiniz. Ancak merak etmeyin beğendiğiniz videoların bulunduğu kısmı bir tek siz görebileceksiniz. O nedenle video kalplerken elinizi korkak alıştırmayın. İnsanlarla etkileşime girin.  Beğenin ve yorum atın.

Beğendiğiniz, ben bunu yaparım kesin, bir köşede dursun yarın gündüz gözüye çekerim bu videoyu dediğiniz videoları ise kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz videolar da profil sayfasında bulunur ve yine sadece siz görebilirsiniz. Daha sonra açıp bakıp ilham alabilir, challenge’a katılabilir veya düet yapabilirsiniz. Bu terimler şu an size yabancı gelebilir ancak tüm terimleri daha sonra detaylı olarak açıklayacağım.

Son olarak TikTok platformunun en önemli parçası olan müziklere geliyoruz. İzlediğiniz bir videonun sağ alt tarafında dönen yuvarlak şey videoda kullanılan ses ya da müziktir. Üzerine tıklarsanız o müziği ve o müzik eşliğinde çekilmiş tüm videoları görebilirsiniz. Ayrıca daha sonra çekeceğiniz bir videoda kullanmak üzere bu müzikleri de kaydedebiliyorsunuz. Harika öyle değil mi?

Tüm bunlara hakim olduysanız bir akım bulun, müziği seçin (ki zaten akımlar aynı müzik eşliğinde çekilir genellikle) ardından kameranın kayıt tuşuna basın. Ayrıca birbirinden farklı efektleri de tek tek deneyerek öğrenmeniz gerekiyor.

  • TikTok’da Nasıl Popüler Olunur?

İşte işin en cafcaflı kısmına geldik. TikTok’ta nasıl popüler olunur? Eğer birkaç sene önce olsaydı evet çok kolaydı. 15-18 yaş arası insanların gezdiği oldukça boş bir alandı ancak şu an artan kullanıcı sayısı ve İnstagram ahalisinin bir kısmının bu mecraya kayması ile birlikte oldukça büyük bir topluluk meydana geldi. Aradan sıyrılmak da zorlaştı. Ancak hala bazı adımları izlemek size büyük avantaj sağlayacak peki nedir bu adımlar?

 

  • Özgün olun; bu kural tüm sosyal medya mecralarının temel prensibidir. Kendinizden bir şeyler katın. Sadece taklitten ibaret olmayın.
  • Özgür Olun; yani şunu söylemek istiyorum saçmalamaktan korkmayın. Burası devlet dairesi değil siz de mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Bazen mükemmel olmaya çalışırken çok fazla fırsat ya da bu durumda challenge kaçırıyoruz J
  • İstikrarlı olun; yani 1 video yayınlayıp aylarca ortalıktan kaybolursanız popüler olmayı beklemeyin. İnsanlar yüzünüzü gördükçe size alışır ve sizi gerçekten bilinçli bir şekilde takip eder.
  • Akımlara, challengelara ve popüler müziklere mutlaka katılın. Belki şu anda bir akım yaratacak kadar takipçi kitleniz ya da özgün bir fikriniz en kötü ihtimalle de dans beceriniz yok diyelim. Bunlar normal ancak akımlara katılmayıp köşede kendi başınıza eğlenirseniz doğal olarak fenomen olamazsınız.
  • Etkileşimde Kalın: Etkileşimde kalmak da neredeyse her sosyal medya platformunun ekmeği suyudur. Size yorum yapanlara hemen cevap verin, siz başkalarının videolarını beğenin, yorum yapın ve insanları takip etmekten korkmayın.

Bir sonraki yazımda size TikTok Terimler Sözlüğünden bahsedeceğim ki böylece insanlar nece konuşuyor o platformda rahatça anlayabilesiniz.

Görüşmek üzere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir