Genel,  Life Style

Veganlık Nedir? Nasıl Vegan Olurum?

Vegan beslenme bilinci, diğer ülkelere nazaran, Türkiye’ye daha geç girdi. Peki, nedir bu veganlık? İnsanlar neden vegan beslenme ve yaşam biçimine yöneliyor?

Etik Değerler

Veganlığın ortaya çıkışının başlıca faktörü etik sebeplerdir. Veganlar, mevcut kapitalist sistem içinde yalnızca insan emeğinin değil, hayvanların da sömürülmesini ve tüketim için çalıştırılmasına, kobay yapılmasına, istismar edilmesine, öldürülmesine karşı çıkan temel ilkeleri benimserler.

 İnsanların sömürüsü ne kadar etik değilse, hayvanların sömürüsü de eşit derecede karşı çıkılması gereken bir durumdur.

Nasıl ki, bir bebeğin annesinden zorla ayırılması etik değilse, hayvanlar için de bu geçerlidir.

Nasıl ki insanların bir şeyi yapmaya zorlanması etik değilse, hayvanların da doğal ortamlarından alıkonulup istismar edilmesi etik değildir.

Sağlık

Birçok bilimsel araştırmanın da kanıtladığı üzere, hayvansal gıdalar ve içeriğinde bulunan yağlar insan vücuduna zararlıdır. Özellikle, hayvansal yağlar insanların cildine, kalp ve damar sağlığına ciddi zararlar vermektedir.

Hayvansal gıdaların içeriği insan vücudunu daha çabuk yaşlandırmakta, metabolizmanın işleyişinde problemlere yol açmaktadır.

Çevre Sağlığı

Hayvansal ürünlerin üretilmesi için kurulan fabrikalar ve bu fabrikalardan çıkan tüm atıklar çevre sağlığını ve atmosferi tehdit eder, çevre kirliliğinin önemli nedenlerinden birini oluşturur. Bütün paketleme, soğutma, ulaştırma gibi sistemler birleşince hem ciddi derecede enerji tüketimi hem de çevre kirliliği meydana gelir.

Veganlık Yalnızca Beslenmeyi Kapsamaz

Veganlık deyince ilk olarak “et yememek” akıllara gelse de, veganlık bundan daha fazlasıdır çünkü veganlık yalnızca bir beslenme biçimi değil, başlı başına bir yaşam felsefesidir. Dolayısıyla giyimden kozmetiğe hatta eğlenceye kadar pek çok alanı kapsar.

Giyim sektöründe özellikle “kürk gerçeği” hayvan severleri harekete geçirmekte ve geniş bir kitle tarafından tepki çekmektedir. Kürkün yanında gerçek deri olan ürünler de hayvanların sömürülmesiyle elde edildiği için bunları kullanmak etik değil. Hayvanlar deri elde edilmesi sırasında işkence görmekte, can vermektedir.

Eğlence sektörü için de benzer durum söz konusudur. Hayvanların en çok kullanıldığı alanlardan biri sirklerdir. Sirk gösterileri için ‘eğitilen’ hayvanlar bu süreçte şiddet görmekte, psikolojik ve fiziksel istismara maruz kalmakta, aç bırakılmaktadır. İnsanların eğlenceleri, hayvanların canlarına mal olmaktadır.

Vegan Yaşam Tarzına Nasıl Adapte Oluruz?

Çoğu insan ne yazık ki veganlığı aç kalmakla eş görür. Ancak vegan gıdalar oldukça çeşitlilik gösterir. Vegan beslenerek sağlıklı yaşamak mümkün ve normaldir. Burada insanların seçimleri devreye girer. Yani yalnızca ekmek arası domates ya da patates kızartması yiyerek de vegan beslenebilirsiniz; tahıl, baklagil, sebze, meyve, soya ürünleri, tofu gibi zengin besin değeri olan yiyeceklerden istediğiniz kadar yiyerek de vegan beslenebilirsiniz. Seçmek size kalmış…

Öğünlerimi Nasıl Veganlaştırırım?

Bu adım oldukça basittir. Gerçek kıyma yerine soya kıyması ya da bezelye proteini, mantar tüketerek hem sağlıklı, hem lezzetli, hem de besin değeri yüksek ürünlerle yemekler hazırlayabilirsiniz. Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar tercih edebilirsiniz. Hayvansal sütler yerine bitkisel sütler tüketebilirsiniz. Yulaf sütü, badem sütü, Hindistan cevizi sütü, fındık sütü gibi bitkisel sütler; hayvansal sütler gibi sağlığınızı tehdit etmez. Üstelik bitkisel sütleri evde de üretebilirsiniz.

Örneğin ılık suda 5-6 saat beklettiğiniz bademlerin kabuğunu soyup, 1 bardak bademe 1 buçuk bardak su ekleyerek blenderdan geçirdikten sonra süzerek ev yapımı sağlıklı bir badem sütü elde edebilirsiniz.

Su ve bitkisel sütler, yemekler için sos yapımında lezzetli alternatifler arasındadır. Kek, pasta gibi tatlılarınızı yaparken de bunlardan faydalanabilirsiniz.

Yaşama Saygı Felsefesi

Veganlığın özündeki etik değerler ve yalnızca insanlara değil, tüm canlıların yaşamına saygı, veganlığın felsefesidir. Bu dünyada yalnızca kendilerini var olarak bilen insanlar artık kendileri dışındaki canlıları da görerek egolarını kırmaya başlamışlardır zira vegan yaşam biçimini benimseyen kişilerin oranı giderek artmakta, veganlık artık daha çok konuşulmakta, veganlık sayesinde hayvan sevgisi, çevre bilinci gibi değerler bir bütünlük ve tutarlılık içinde gerçekleşebilmektedir. Dolayısıyla vegan yaşamı tercih etmek için tek sebebin beslenme olmadığını, hayatın her alanında var olan eşitlik ve saygının da bu önemli nedenler arsında yer aldığını unutmayın.

Veganlık hakkında daha fazla bilgi almak ya da tecrübelisinden örnekler görmek isterseniz sizi tanıdığım en iyi Veganlardan birinin sayfasına yönlendirmek isterim; https://gizemparilti.wordpress.com/ Kendisi bir Sırt Çantalı Yogini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir